کمد خانم‌های ایرانی پر از شال و روسری طرح‌دار، رنگارنگ و در اندازه و شکل‌های متفاوت است و خانم‌ها حساسیت خاصی به سالم و تمیز ماندن شال و روسری خود دارند. معمولا جنس این شال و روسری‌ها از نخ یا حریر است و لطافت بالایی دارد. شال و روسری در تماس مستقیم سر و موهای شما قرار دارند و باید همیشه تمیز باشند. همچنین در معرض دید قرار دارد و لکه و کثیفی به سادگی مشاهده می‌شود. با این حال شستشوی شال یا روسری کار ساده‌ای نیست و ممکن است نخ‌کش شود، آب برود و کوچک شود یا رنگش از بین برود و دیگر شال‌ یا روسریتان مانند گذشته زیبا نباشد.اگر می‌خواهید شال و روسری‌تان هنگام شستشو سالم بماند، مانند روز اول باشد، نخ‌کش یا گلوله نشود و آسیبی به آن نرسد، باید نکاتی را در شستشو رعایت کنید

نکات مهم در شستشوی روسری و شال (خشکشویی شال و روسری)

 1. مواد شوینده نباید قوی باشد که به بافت پارچه نخ یا حریر آسیب وارد کند. همچنین سعی کنید از برندهای معتبر و قابل اعتماد استفاده کنید.
 2. دمای آب باید سرد یا ولرم باشد. از آب داغ استفاده نکنید، چون آب داغ به بافت پارچه و رنگ شال یا روسری، به خصوص پارچه حریر آسیب می‌رساند.
 3. بهتر است از ماشین لباسشوی در شستشوی لباس‌هایتان استفاده نکنید.
 4. توصیه می‌کنیم از خشک‌کن ماشین لباسشویی به منظور خشک کردن روسری یا شال استفاده نکنید.
 5. هنگامی که شال یا روسری را می‌شویید، آن را مچاله نکنید. این کار باعث چروک شدن، آسیب دیدن و نخ‌کش شدن پارچه می‌شود.
 6. بهترین روش شستشوی شال یا روسری به صورت سنتی و با دست است.
 7. اگر می‌خواهید شال یا روسری نخی یا حریر را اتو کنید، اتو را روی دمای پایین تنظیم کنید.
 8. روسری یا شال را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 9. اگر می‌خواهید بافت شال و روسری سالم بماند، عطر و اسپری به شالتان نزنید.
 10. هنگامی که شال یا روسریتان خشک است، آن را اتو نکشید. درصورتی که پارچه کمی رطوبت دارد، اتو کنید یا به آن آب بپاشید.
 11. شال یا روسری را با لباس‌های رنگی نشویید. شال و روسری سفید بیشتر در معرض رنگ گرفتن از لباس‌های دیگر هستند و به سرعت کهنه می‌شوند و از بین می‌روند.
 12. اگر می‌خواهید شال و روسری سالم بماند، هیچ‌گاه آن را در جایی که رطوبت دارد، قرار ندهید. ممکن است رطوبت محل رشد باکتری باشد یا به بافت پارچه آسیب جدی وارد کند.
  چگونه شال یا روسری را با دست بشوییم؟

ممکن است ماشین لباسشویی به جنس شال یا روسری شما آسیب برساند و آن را نخ‌کش یا کهنه کند. در این صورت شال یا روسری شما از بین می‌رود و شما نمی‌توانید دوباره از یک شال و روسری نخی یا حریرتان استفاده کنید. به نظر شما بهترین راه حل سالم ماندن شال و روسری هنگام شستشو چیست؟

 1. پیش از شستشوی شال یا روسری راهنمایی مارک یا تَگ روی پارچه را بخوانید و به دستورعمل‌های شستشوی آن عمل کنید.
 2. لگن یا سینک ظرفشویی را پر از آب سرد کنید و داخل آن مایع شوینده ملایم بریزید.
 3. اگر نمی‌خواهید از موادشوینده استفاده کنید، سرکه سفید بهترین گزینه به منظور تمیز کردن شال و روسری است.
 4. روسری یا شال را درون لگن یا سینک قرار دهید و به آرامی آن را حرکت دهید. مراقب باشید ناخن‌هایتان بلند نباشد که پارچه نخی یا حریر را سوراخ یا نخ‌کش کنید. در صورت نیاز از دستکش پلاستیکی آشپزخانه استفاده کنید.
 5. اگر تصور می‌کنید ممکن است رنگ شال یا روسریتان از بین برود، روسری را چندین بار با آب خالی بشویید.
 6. به منظور خشک کردن روسری یا شال، آن را روی یک حوله تمیز قرار دهید تا رطوبش گرفته شود.
 7. پس از آنکه رطوبت روسری یا شالتان را گرفتید، روی بند، زیر نور آفتاب یا هوای آزاد قرار دهید. هیچ‌گاه شال یا روسری حریر را در خشک‌‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید و آن را با اتو، حتی با درجه پایین خشک نکنید. همچنین پارچه حریر را در معرض نور آفتاب مستقیم قرار ندهید و به محض خشک شدن حریر، آن را از بند بردارید.
 8. اگر می‌خواهید از اتو استفاده کنید، آن را روی کمترین درجه قرار دهید و مراقب باشید اتو بیش از حد روی پارچه نماند و آن را نسوزاند.
 9. ممکن است جنس اتوی شما مناسب نباشد و پارچه شما را زرد کند. در این صورت بهتر است یک پارچه تمیز به عنوان محافظ روی روسری قرار دهید، سپس با خیال راحت آن را اتو بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه